„Zmieniać przyszłość, myśląc o teraźniejszości.” Wielki FINAŁ JUTRONAUTÓW 2018!

Jutronauci spotkali się 17 listopada w Koneserze na warszawskiej Pradze. „Bilet za horyzont” od mentorki Agnieszki Labus zdobyła Władka Kijewska, architektka i urbanistka, która wierzy, że architektura jest społecznie potrzebna. W 2016 roku otrzymała Główną Nagrodę za dyplom magisterski w temacie rewitalizacji przyznawaną przez Instytut Rozwoju Miast i odbyła staż w IRM, w ramach którego przeprowadziła badania na temat dysfunkcji współczesnej zabudowy mieszkaniowej w Polsce. Jej główny obszar zainteresowań dotyczy projektowania przestrzeni publicznych, jako najsilniej związanych ze sferą życia społecznego, dlatego chce działać na rzecz poprawy jej jakości i planuje w przyszłości stworzyć kolektyw/platformę zajmującą się innowacyjnym podejściem do projektowania przestrzeni publicznych.

Na podium znalazły się jeszcze dwie ambitne i mądre kobiety, a do „dzikiej karty” dr inż. arch. Agnieszka Labus wytypowała mężczyznę. 

Natalia Cieszyńska – architektka krajobrazu, ukończyła także specjalistyczne kursy do opieki nad osobami starszymi w Wielkiej Brytanii. Natalia chciała w nurcie LAB 60+ stworzyć koncept domu spokojnej starości wraz z ogrodem który pełniłby różnorodne i niestandardowe funkcje. Ten LABowy nurt – to inne, niż stereotypowe postrzeganie starości – widzimy starość nie jako coś co nam się przydarza ale długotrwały proces, który zaczyna się już po 40-tce – takie widzenie starości sprawia, że inaczej patrzymy na projektowanie infrastruktury.

Aleksandra Wójcik – studentka filologii słowiańskiej, o specjalności bohemistyka, jest najmłodszą finalistką, ale może się już pochwalić znaczącymi osiągnięciami na polu badawczym o środkowoeuropejskiej architekturze i urbanistyce. Ola ma w planach po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rozpocząć studia architektoniczne w Pradze.

Jakub Drzastwa – animator kultury, pedagog teatru, designer, producent, koordynator i kurator projektów kulturalnych i teatralnych, autor scenografii i muzyki. Zaintrygowała mnie jego twórczość i to, że wiele z jego projektów powstało z chęci działania na styku dziedzin życia i sztuki, bo jak sam twierdzi tam kryje się najwięcej innowacyjnych rozwiązań (więcej: http://kubadrzastwa.pl/)

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji video z programu Jutronauci 2018. wyborcza.pl/Jutronauci

Udostępnij:
17 listopada 2018