Skip to content Agnieszka Labus Agnieszka Labus

Agnieszka Labus

25 stycznia 2023

Agnieszka Labus

Fundatorka i Prezeska Zarządu

Inicjatorka powołania do życia Fundacji LAB 60+. Architektka i urbanistka, adiunktka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jako pierwsza w Polsce podjęła dyskurs naukowy dotyczący koncepcji odnowy miast europejskich w XXI wieku w kontekście starzenia się społeczeństwa. Jest absolwentką największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators. Odbyła liczne zagraniczne staże naukowe i szkoleniowe na najlepszych światowych uniwersytetach: Uniwersytecie Berkeley w Stanach Zjednoczonych, Uniwersytecie Westminster w Wielkiej Brytanii, Uniwersytecie w Edynburgu i  na Uniwersytecie w Madrycie w Hiszpanii. 

Agnieszka Labus, jest cenioną i nagradzaną ekspertką, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami. Za swój dorobek została nagrodzona przez liczne gremia, m.in. laureatka Nagrody Naukowej Polityki (2014), laureatka programu “Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2015), laureatka stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2013-2016), laureatka Nagrody O 2018 przyznawanej przez Polski Portal Kultury O.pl za powołanie do życia Fundacji Laboratorium Architektury 60+.

Od ponad 14 lat promuje pozytywne i zdrowe starzenie się, prowadzi badania naukowe na temat zmiany paradygmatu podejścia do projektowania przestrzeni w kierunku longevity. Wierzy, że na długie życie i pozytywne starzenie się jest jak podróż dookoła świata, więc musi być odpowiednio wcześnie zaplanowane, jeśli chodzi o budżet, zakwaterowanie, transport i doświadczenia, a architektura i design odgrywają w tej podróży kluczową rolę.

 

Udostępnij: