"System do mieszkania..."- spotkanie i dyskusja z Agatą Twardoch, Katowice

“System do mieszkania…”- spotkanie i dyskusja z Agatą Twardoch, Katowice

27 czerwca o godz  odbyło się  spotkanie z Agatą Twardoch, architektką i urbanistką, autorką książki “System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”. Spotkanie poprowadził Wojciech Lesiak z Napraw Sobie Miasto. W dyskusji z autorką udział wzięli Aleksander Krajewski, architekt, właściciel Pracowni Projektowej Blomm oraz Agnieszka Labus, reprezentując Fundację LAB60+.

“Prowadzenie polityki mieszkaniowej jest koniecznością. Sama polityka mieszkaniowa zaś – jeżeli ją dobrze zdefiniujemy jako coś znacznie więcej niż budowa mieszkań i dopłata do czynszów – okaże się skutecznym narzędziem rozwoju miast.

Nawet przy założeniu, że warunki mieszkaniowe można by uznać za prywatną sprawę obywateli, a mieszkanie traktować jak towar rynkowy – od czego jestem daleka – nie można zaprzeczyć silnym wzajemnym związkom stanu budownictwa mieszkaniowego i struktury przestrzennej miast. Mieszkania zajmują największy procent powierzchni przestrzeni miejskich, dlatego trudno sobie wyobrazić, żeby stan środowiska mieszkaniowego pozostawał bez wpływu na ogólny stan miast. Mieszkanie wymaga powiązania z infrastrukturą (techniczną, społeczną) i uzależnione jest od decyzji z zakresu planowania przestrzennego. Nawet najwspanialsze mieszkanie bez wody, prądu, zasięgu komórkowego, dostępu do drogi, szkoły, lekarza i sklepu nie stanie się dobrym miejscem do życia.

Mieszkania potrzebują miasta (albo wsi), ale i w drugą stronę – miasto potrzebuje mieszkań: zły stan sektora mieszkaniowego powoduje problemy społeczne i gospodarcze. Problemy mieszkaniowe potęgują tendencje emigracyjne, opóźniają decyzję o posiadaniu potomstwa, powodują wykluczenie społeczne, a w efekcie hamują gospodarkę i wymuszają zwiększenie nakładów na opiekę socjalną. Mieszkanie to znacznie więcej niż ochrona przed warunkami atmosferycznymi; człowiek bez mieszkania wyrzucany jest poza margines systemu społecznego.” (Agata Twardoch, System do mieszkania)

(foto książki by Justyna Chmielewska)

 

Udostępnij:
27 czerwca 2019