Mieszkanie Seniora - Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa Mieszkanie Seniora - Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa

Mieszkanie Seniora – Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa

Możemy pochwalić się naszym nowym projektem “Mieszkanie dla Seniora“. 

Fundacja Laboratorium Architektury 60+ na zlecenie TBS Bytom sp. z o.o. realizuje projekt “Mieszkania dla Seniora”. 

Projekt ten jest częścią wdrażania innowacji społecznych w mieszkalnictwie realizowanych w ramach Bytomskiego Modelu Dostępnego Mieszkalnictwa.

Meble, w które wyposażone jest mieszkanie to najnowsza kolekcja firmy TON, partnera Fundacji Laboratorium Architektury 60+. 

Wnętrze mieszkania powinno realizować postulaty związane z zasadami projektowania uniwersalnego.
Oznacza to możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim, a więc przede wszystkim wprowadzenie do poszczególnych stref mieszkania tzw. pola manewru (pole obrotu wózka inwalidzkiego o 360 stopni), udostępnienia łazienki (odpowiednia armatura, montaż pochwytów, zamiana wanny na prysznic) oraz montaż takich elementów jak np. gniazdka elektryczne, wyłączniki czy szafki w zasięgu ręki osoby siedzącej na wózku inwalidzkim (wysokość 120 cm). W mieszkaniu dla seniora istotna jest również jakość materiałów wykończeniowych, ich kolorystyka czy faktura. W związku z tym posadzka powinna być antypoślizgowa, bez progów, z wyższym cokołem zabezpieczającym ściany podczas poruszania się w mieszkaniu na wózku inwalidzkim.
Poza wdrażaniem zasad projektowania uniwersalnego w mieszkaniu dla seniora istotne było również zastosowanie systemów kontrolnych poprzez wprowadzanie rozwiązań z zakresu teleopieki i telemedycyny. System taki odgrywa dużą rolę w relacji ze środowiskiem zewnętrznym, komunikację z bliskimi czy personelem medycznym, w związku z tym należy go uznać za istotny z punktu widzenia jakości życia i bezpieczeństwa osoby starszej. Projekt nierzucającego się w oczy systemu bezpieczeństwa jest kluczową kwestią dla ludzi z demencją – w tym przypadku technologia odgrywa znaczącą rolę.
Konieczna jest jednak ocena atrakcyjności zastosowanych rozwiązań i weryfikacja akceptowalności powiększenia czynszu za najem lokalu o wartość miesięcznego abonamentu za dostarczenie usługi. W zależności od firmy, która dostarcza technologie może to być cena w wielkości od 50 zł do 250 zł miesięcznie. Cena zależy również od zakresu oczekiwanego monitoringu (opaska na rękę lub czujniki ruchu, maty, podłączenie do bazy z dostępem do lekarza lub przywołanie opiekuna, sąsiada lub rodziny).” 

Opracowanie: Michał Mielcarski, Iwona Benek 

Udostępnij:
10 września 2018