Koncepcja Parku z Perspektywą 60+, Kraków Swoszowice
Koncepcja Rozwoju Uzdrowiska Kraków Swoszowice w zakresie funkcjonalno-przestrzennym. Opracowanie wytycznych projektowych Parku z perspektywą 60+.
Park jest ograniczony ulicami Kąpielową od północy i Piłkarską od zachodu, natomiast od wschodu ograniczają go tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, od południa natomiast – granica łąki w dolinie potoku Krzywica. Zakres opracowania obejmuje ogólną koncepcję zagospodarowania parku uzdrowiskowego jako uzupełnienia programu terapeutycznego uzdrowiska poprzez pobudzenie do aktywności fizycznej na wolnym powietrzu. W opracowaniu przyjęto następujące założenia:
1. kontynuacja terapii w bliskim kontakcie z przyrodą – jest efektywnym sposobem wspierania kondycji psychofizycznej osób starszych, zwłaszcza jako grupy zagrożonej obniżaniem się kondycji fizycznej, zaburzeniami psychicznymi, depresją; wprowadzenie miejsc służących różnym formom aktywności ruchowej jak np. trasy spacerowe, trasa do nordic-walking, plac do rekreacji ruchowej,
2. istotna rola aktywizacji społecznej osoby starszej – projektowanie stref umożliwiających kontakty społeczne. Istotne jest także zróżnicowanie form udziału w życiu uzdrowiska – zarówno czynnych (np. poprzez udział w zajęciach ruchowych) jak i bierny, poprzez obserwację z dystansu; miejsc przeznaczeniem na formy rekreacji biernej i towarzyskie spotkania mieszkańców – altany, place spotkań, miejsca spoczynku w otoczeniu zieleni, w tym także jako elementy służące integracji z lokalną społecznością.
3. stworzenie przestrzeni pozwalających na wykorzystanie różnorodnych metod terapii i aktywizacji osób starszych – hortiterapia, aktywizacja sfery sensorycznej, formy artystyczne np. elementy sztuki, wydarzenia kulturalne.
W niniejszym opracowaniu uwzględniono wytyczne projektowe – w szczególności elementy projektowania dla osób starszych określone jako “soczewki wieku” (autorska koncepcja LAB 60+) wspomagające ich kompetencje funkcjonalne oraz wspomagające procesy leczenia uzdrowiskowego. Sformułowane wytyczne uwzględniają możliwie najszerzej różnorodne dysfunkcje osób starszych.
Podział funkcjonalno- przestrzenny
1. Strefa A – “Park Terapii” – strefa o charakterze terapeutycznym i wypoczynkowym. W ramach tej strefy planowana jest lokalizacja następujących elementów programu parku: plac wejściowy przy domu zdrojowym, ogród terapeutyczny i ogród sensoryczny, przystanek dla rowerzystów przy ścieżce rowerowej. Ich nadrzędnym celem jest wspomaganie terapii uzdrowiskowej oraz aktywizacja ruchowa i zajęciowa dla osób starszych.
„Soczewki wieku” dla poszczególnych funkcji w ramach strefy A:
A1 Plac wejściowy przy Domu Zdrojowym
A2 Ogród terapeutyczny
A3 Ogród sensoryczny
A4 Przystanek dla rowerzystów przy ścieżce rowerowej
2. Strefa B – “Park Spotkań” – strefa o charakterze społecznym. Nadrzędnym celem strefy B jest stworzenie przestrzeni do integracji społecznej nie tylko dla kuracjuszy, ale także dla lokalnej społeczności zamieszkującej dzielnicę Swoszowice. Tego typu działania są spójne ze współczesną tendencją do włączania obiektów i terenów opieki zdrowotnej i uzdrowiskowej w strefy przestrzeni publicznych.
„Soczewki wieku” dla poszczególnych funkcji w ramach strefy B:
B1 Plac spotkań
B2 Taras ziemny przy restauracji “Parkowej”
B3 Domek na drzewie wraz z ogrodem wrażeń
B4 Aleja spacerowa „Lipowa”
3. Strefa C – „Las Atrakcji” – strefa aktywnego wypoczynku. W ramach strefy przewidziano program slużacy aktywnym formom wypoczynku o umiarkowanym natężeniu, uzupełniajacym terapię uzdrowiskową. Strefa ze względu na uwarunkowania przyrodnicze podzielona jest na dwie czesci, rozdzielone korytem potoku Krzywica.
„Soczewki wieku” dla poszczególnych funkcji w ramach strefy C:
C1 Polana do ćwiczeń
C2 Fragment ścieżki spacerowej
C3 Mostek z przekryciem
C4 Ścieżka do nordic walking
C5 Amfiteatr
4. Strefa D – “Park Sportu” – strefa o charakterze sportowym. Zaplanowano w niej obiekty i urządzenia głównie dla osób aktywnych, natomiast z możliwością obserwacji gier i zajęć ruchowych przez osoby z ograniczeniami ruchowymi.
„Soczewki wieku” dla poszczególnych funkcji w ramach strefy D:
D1 Korty tenisowe16
D2 Siłownia zewnętrzna
D3 Boisko do gry w bule
D4 Minigolf
D5 Budynek szatni i toalet
Zespół projektowy:
-dr inż. arch. Agnieszka Labus
-dr inż. arch. Anna Szewczenko
-dr inż. arch. Iwona Benek
-inż. arch. Małgorzata Kampka